O projekcie

 Skąd? Po co? Dlaczego?

Galeria 238 x 504 to około 12 m2 obrazu w przestrzeni publicznej miasta. Billboard, choć jest nośnikiem reklamowym, coraz częściej bywa także nośnikiem społecznym i artystycznym. Rzadko kiedy przyglądamy się w skupieniu reklamom. Najczęściej robimy to przypadkowo, stojąc na przystanku czy jadąc autobusem, wpatrujemy się bezmyślnie przez szybę na kolejno pojawiające się obrazy.

Billboard nastawiony jest w dużym stopniu na przypadkowy kontakt z odbiorcą. Na tyle silnie wrósł w tkankę miasta i jego wizualność, że zatracił nieco swoją nośność, dlatego poszukuje się nowej formuły, która przywróciłaby billboardowi jego dawną moc. Najczęściej poszerza się obraz o elementy wychodzące poza kadr. Bo czym tak naprawdę różni się twarz jednego polityka od drugiego czy proszek firmy A od proszku firmy B? Różnicę dostrzegamy dopiero wtedy, gdy forma przekazu wychodzi poza ramy naszych przyzwyczajeń, wykorzystując element zaskoczenia.

Kiedy w przestrzeni publicznej umieścimy twórcę, którego celem nie jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców i sprzedanie produktu, ale przekazanie konkretnego komunikatu, nie zawsze czytelnego dla mas, zmianie ulega język przekazu, zatracona zostaje podstawowa funkcja reklamowo-informacyjna. Przyzwyczajeni do standardowych rozwiązań estetycznych najczęściej nie przechodzimy koło takiego komunikatu obojętnie. Dobitne pokazanie problemu następuje często z przymróżeniem oka lub w bardzo radykalnej formie, kontrowersyjnie i prowokacyjnie.

Mariusz Waras, 2006

Organizacja:
Mariusz Waras
Klub Muzyczny Ucho

 

W 2015 roku Galeria 238×504 uzyskała dofinansowanie Województwa Pomorskiego w ramach projektu „Rozwój kultury w województwie pomorskim w 2015 roku”. Będzie działać jako stała przestrzeń wystawiennicza, prezentująca prace młodych artystów z województwa pomorskiego, związanych z różnymi dziedzinami sztuki – z jednej strony z takimi obszarami jak street art czy graffiti, zaś z drugiej – z malarstwem, wzornictwem i grafiką.